32. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?
Vaše miminko už se v bříšku může nacházet hlavičkou dolů, takže je připraveno k porodu. Zjistěte, co můžete v této době očekávat a jak se co nejlépe připravit na porod.
MIMINKO
- Délka: 43 cm
- Váha: 1920 g
Vaše dítě je nyní asi 43 cm dlouhé a váží zhruba 1,7 - 1,9 kg. V této fázi se tři ze čtyř dětí přemístí do polohy hlavičkou dolů. Pokud je vaše dítě stále v poloze zadečkem dolů, nebojte se. Obvykle se ještě během 3. trimestru přetočí. Pouze 3-4 % dětí se rodí v poloze koncem pánevním (při porodu jdou jako první nožičky).
Všechny orgány dítěte jsou v 32. týdnu těhotenství dobře vyvinuté, kromě plic a trávicího traktu, které k dozrání potřebují ještě několik dalších týdnů. Přestože dítě zhruba 90 % času ze dne spí, pokud je vzhůru, je aktivní a dělá spoustu věcí, které jako novorozenec bude potřebovat. Snaží se uchopit nohu, pupeční šňůru, cucá svůj palec nebo otáčí hlavičkou, na které už jsou patrné vlasy, řasy a obočí. Kosti se dítěti sice zpevňují, ale lebka pevná není a lebeční švy zatím nesrostly. Díky tomu se může zmenšit průměr hlavičky při průchodu porodními cestami. Mozek dítěte nabývá dalších různých funkcí a dokáže řídit dýchání, trávicí funkce a tělesnou teplotu. Dítě nyní rozlišuje den a noc.
A co MAMINKA?
Můžete si všimnout, že se vaše děloha zpevňuje a stahuje, jako kdyby se připravovala na porod. Mnoho žen cítí tyto mírné, falešné kontrakce, které se odborně nazývají Braxton Hicksovy kontrakce. Trvají pouze asi 30 sekund a často je ani neucítíte. Častěji se objevují v případě, že jste dehydrovaná, proto se snažte po celý den dostatečně pít.
V této fázi přibíráte asi půl kila týdně, z toho je polovina hmotnost dítěte (doslova). V této fázi je nejvíce plodové vody. Mírné otoky jsou v tomto období normální. Je však důležIté poznat rozdíl mezi nimi a otoky, které doprovází preeklampsii. Pokud zaznamenáte nadměrné nebo náhlé otoky, bolesti břicha či nadbřišku, zvracení, nevolnosti, silné bolesti hlavy nebo skvrny ve vidění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Zvýšený tlak v břiše vás vyhání každou chvilku na záchod a přináší tak další potíž při spánku.
Častým problémem těhotných je i ischias neboli zánět sedacího nervu. V této fázi gravidity jde o velmi častý problém, který je způsoben nepřiměřeným drážděním a utlačováním kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře. V těhotenství je ischias způsoben tím, že dítě leží v bříšku ve zvláštním úhlu, což může způsobit utlačování nervů. Zánět se projevuje bolestí v dolní části zad, na zadní straně stehen a může se táhnout až po zadní straně nohy. Zkuste sedět na zemi se zkříženýma nohama nebo vyměňte židli za gymnastický míč.
TIPY:
- Bolesti z ischiasu se zbavíte:
- Pokud je pro vás bolestivé sedět, používejte pro podporu zad polštář nebo si prostě lehněte.
- Pomůže také spaní na levém boku, což umožňuje lepší průtok krve hlavní dutou žílou, která odvádí krev z dolní poloviny těla.
- Když budete spát na zádech nebo na pravém boku, mohl by se zpomalit odtok krve z placenty.
- Vyzkoušejte také obklady – studené na silné bolesti, teplé na mírnější bolesti.
- Rozhodně se vyvarujte zvedání těžkých břemen a nenoste boty na podpatku.
- Jestliže bolest neustupuje, poraďte se se svým lékařem
- Co nejvíce odpočívejte.
- Stále hodně pijte a zdravě jezte.
- Pokud čekáte dvojčata, porod může kdykoliv přijít. Mějte připravenou tašku do porodnice i záložní plán (pokud partner nebude doma) jak se dostanete do porodnice. Pokud máte děti, naplánujte také,kdo je pohlídá, až nebudete doma.
Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články:
- 12. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
ZDROJE:
- Nutrimimi
- Těhotenství+